Skip links

Muammer Ketencoğlu ve Folk Beşlisi

MUAMMER KETENCOĞLU ve FOLK BEŞLİSİ
Muammer Ketencoğlu : Sanat Yönetmeni, Akerdeon, Ses
Şule Kocaman Saraç : Ses, kaşık
Selda Koçak Uzuntaş : Ses,kaşık
Özgür Koban: Keman
Şakir Ozan Uygan : Vurmalı Çalgılar

Topluluk Türkiye Sao Paolo Başkonsolosluğu’nun daveti ile Brezilya’da gerçekleşen iki konser vesilesi ile Muammer Ketencoğlu tarafından 2013 yılı Ekim ayında kuruldu.
Anadolu coğrafyasında yaşayan halkların geçmişten günümüze günlük yaşamlarını, sevdalarını, acılarını, sevinçlerini, hüzünlerini ses ve söz ile dile getirdikleri halk türkülerini, uzun havalar ve kaşık havalarını tüm içtenliğiyle sahneye taşıyan topluluk ; icralarında bu halk yapıtlarının geleneksel formlarına saygıyı temel almaktadır.
Ayrıca Ketencoğlu’nun 2005 sonu itibariyle kurduğu ancak günümüzde devam etmeyen Kadın Sesleri Topluluğunun seslendirdiği ve kadınlara ait olup , çoğu zaman göz ardı edilmiş toplumsal kültürü yansıtan kadın ağzı türküler de bu repertuar içerisinde özellikle yer alıyor.
Bugüne dek yurtdışında Brezilya & Sao Paolo ve İstanbul’da birçok konserler veren topluluk , Türk halk müziği geleneğinde kullanılan enstrümanlar arasında sık rastlanmayan akordeonun katkısı ile de bu türkülerin benzersiz bir yorum ile avazlanmasına ön ayak olmaktadır.